Zdravá pleť začíná správným vyrovnáním hydratace, vyrovnáním silné lipidové bariéry a mikrobiomu (mikrobiálnímu prostředí). Pokud je jeden z těchto faktorů v nerovnováze, pleť může být viditelně a citelně narušená.
Hydratace
Správná hydratace je pro zdraví pleti zásadní. Skupina aminokyselin, urea a laktát, přirozeně obsažené v pleti, v ní zadržují vlhkost. Hydrataci můžete doplňovat také z produktů pro péči o pleť, z potravin a z vody, kterou během dne vypijete.
Životospráva, environmentální faktory, stres, ale i počasí, mohou výrazně snižovat hydrataci v pleti. Důsledkem je pak dehydratovaná pleť, kde se vytvářejí jemné linky, suchost, citlivost a napnutí pleti.
Lipidová bariéra
Lipidy (tuky) obsažené v pleti, jsou nezbytně nutné pro zachování celistvosti živé hmoty. Jednoduše řečeno, tvoří stavební “maltu mezi cihlami.“ Nacházejí se v rohové vrstvě pokožky a ovlivňují vysušování pleti. Zabraňují nadměrné ztrátě vody a vnějším vlivům jako je např. UV záření, šok ze střídání tepla a chladu, plísně, bakterie, alergeny a dráždivé látky.
Pokud dojde k narušení lipidové bariéry, voda se z pleti vytrácí rychleji. Výsledkem je nerovnovážný stav lipidové bariéry. Jednoduše řečeno, dochází k dehydrataci a nedostatečnému odstranění odumřelých buněk. Pleť vypadá mdle, olupuje se a začínají se tvořit jemné linky. Je také náchylnější k útokům vlivem vnějšího prostředí, a proto snadno podléhá předčasnému stárnutí pleti.
Mikrobiom
Pleť je domovem pro velké množství mikroorganismů, z nichž se skládá mikrobiom pleti. Ten pomáhá regulovat její pH, je zásadní pro funkci enzymů a je také součástí imunitního systému. Blokuje přístup “špatných” bakterií a podporuje růst těch prospěšných.
1. Dvojí čištění pleti
Pokud chceme mít zářivou pleť, bez černých teček a pupínků různého původu, měli bychom čistit pleť 2x denně, dvojím čištěním. Mé oblíbené přirovnání je, že když doma uklízím podlahu, nejdříve luxuji a poté vytírám. Tím zbytečně neroztírám špínu a dosáhnu dokonale čisté podlahy. :). Podobně to můžeme brát i s dvojím čištěním pletí.
První důležitý krok, je produkt na bázi hydrofilního oleje, aby navázal nečistoty z pleti, make-up a krémy s SPF, které jsou také na bázi oleje. Olej váže olej, jakmile přijde do kontaktu s vodou, mění se na emulzi a hloubkově vyčistí pleť.
>> doporučené produkty <<
Druhý krok volíme podle typu pleti, Dermalogica má pro každý typ vhodné řešení. Čistící produkty pro druhý krok, mají za úkol dočistit pleť od povrchových nečistot, udržovat hydrataci, předcházet vzniku zánětu a následnému stárnutí pleti.
>> doporučené produkty <<
2. Exfoliace (peeling)
Peeling má deskvamační účinek, to znamená, že rozkládá buňky v rohové vrstvě. Zbavuje pleť nečistot a odumřelých buněk. Podporuje tvorbu nových buněk a pleť je tak jemnější. Sjednocuje barevný tón pleti, zrychluje metabolismus a prokrvení. Tím dochází ke snadnějšímu pronikání aktivních látek do pleti.
Mechanický peeling provádíme denně při mytí, oblékání, otírání ručníkem. Dochází k samovolnému odstraňování odumřelých buněk, které se olupují. Doma se nejčastěji setkáváme s enzymatickými peelingy, které rozpouštějí odumřelé buňky, nebo “zrníčkovými” peelingy, které jsou perfektní pro suchou pleť a naopak škodí pleti mastné, protože “zrníčka” přenášejí bakterie akné. Co už si doma neuděláte, je ošetření pomocí chemického peelingu, kde se používají AHA a BHA kyseliny, které pronikají do hlubších vrstev pleti. Vždy záleží na koncentraci, době působení roztoku, neutralizaci pleti a následné hydratační péči.
>> doporučené produkty <<
Klíčem k hydratované a vyvážené pleti, je správné vrstvení produktů. Pleť si postupně vezme to, co z nich potřebuje. Čím více produktů vrstvíte, tím menší množství nanášíte vždy v každé další vrstvě. Zvýšit hydrataci, nebo naopak snížit mazotok, můžete pomocí pleťových masek.
>> doporučené produkty <<
3. Tonizace - hydratace
Ať už jde o hydrataci ve spreji (tonizační voda), jejíž aplikace rozprášením mikro kapiček na pleť je velmi příjemná. Také ji můžete aplikovat do dlaní a vtlačovat do pleti. Pravidelná hydratace je nezbytná pro navázání a zamknutí vody v pleti. Tonizační voda dokáže navázat o 30% více vody a pleť tak připraví na další vrstvy, v podobě sér.
>> doporučené produkty <<
4. Séra
Rozdíl mezi sérem a krémem je takový, že sérum je výživnější, má menší molekuly aktivních látek a díky tomu, se dostává hlouběji do pleti. Séra podporují hydrataci v hlubších vrstvách pokožky, zacelují lipidovou bariéru, předchází zánětům a jemným linkám. Abyste zabránili zničení aktivních látek působením vnějších a vnitřních vlivů, musí být vrstva séra chráněna vrstvou krému.
>> doporučené produkty <<
5. Péče o oční okolí
V oblasti kolem očí, je kůže daleko tenší a jemnější, než na obličeji nebo na těle. Kůže je zde asi tak silná, jako 5 listů papíru. Oční okolí obsahuje méně lipidů (tuků), které pomáhají chránit pleť před ztrátou vody. Proto jsou oči prvním místem, kde se projeví známky stárnutí. Jemné linky a vrásky jsou nejčastěji způsobeny vystavováním na slunci, mhouření očí, smíchem a poškozením volnými radikály (ty rozkládají kolagenová a elastinová vlákna). Otoky, tmavé kruhy, suchý a drsný vzhled, jsou další známé projevy stárnutí očního okolí.
Jemné linky minimalizujte zvýšením hydratace. Při ošetřování očního okolí a nanášení produktů, přistupujte šetrně. Používejte vždy produkty vhodné pro oční okolí.
>> doporučené produkty <<
6. Péče o rty
Kůže rtů neobsahuje rohovou vrstvu, má nižší počet mazových a potních žláz, takže se rty snadno vysušují. Jediným zdrojem hydratace jsou sliny, které z pokožky kolem rtů vysušují mastnotu. Naše pleť na obličeji, se skládá z 16 vrstev, ale kůže rtů má pouze 3-5 vrstev. S přibývajícím věkem se projevuje ochabnutí pleti v okolí úst a svislé vrásky, zejména u kuřáků.
Pokud provádíte exfoliaci (peeling), vybírejte převážně enzymatické peelingy, které vám zajistí hebký vzhled rtů. Doplňte hydrataci pomocí produktů určených na rty a zaměřte se i na okolí kolem úst.
>> doporučené produkty <<
7. Noční péče
Během spánku se buňky nachází v regeneračním režimu a opravují poškození, které vzniklo během dne. V noci je regenerace buněk vyšší než přes den a dvojnásobně se zvyšuje tvorbu kolagenu. Pleť se méně mastí a ztrácí více vody. Zahřívá se, má kyselejší pH a produkuje více melaninu (kožního barviva), který potlačuje poškození buněk, v důsledku působení UV záření. Mezi 21:00 – 23:00 pleť přijímá nejvíce aktivních látek, mezi 23:00 – 6:00 se zrychluje regenerace a obnova pleti.
>> doporučené produkty <<
8. Denní péče
Působením UV zářením dochází k trvalému poškození pleti. Díky nadměrnému slunění, vám pleť zestárne až o 6,5 roku. Každá minuta, kterou strávíte na denním světle se počítá jako čas strávený na slunci. Pleť je tedy i na denním světle pod vlivem UV záření. Znečištěné ovzduší, je další neviditelná hrozba, jejíž dopady na zdraví pleti jsou velice viditelné. Od ucpávání pórů, hyperpigmentace, až po zvýšenou citlivost pleti. Ideální denní krém by měl mít SPF 30. Pro maximální ochranu citlivé pleti, nebo pro pleť se sklonem k hyperpigmentacím, doporučuji denní krém s SPF 50.
>> doporučené produkty <<